Dlaczego warto jest oszczędzać na lokacie?

0

W XXI wieku bardzo trudno jest mówić o oszczędzaniu. Bogactwo ofert w sklepach stacjonarnych i internetowych nie sprzyja odkładaniu pieniędzy. Ludzie ulegają pokusom napływającym do nich z promocyjnych gazetek z poczty elektronicznej, informującej ich o super rabatach, darmowych wysyłkach czy wyprzedażach. Chęć posiadania gadżetów jest bardzo silna – każdy chce nadążać za wynalazkami cywilizacji. Savings

Plastikowe pieniądze łatwo się wydają

Coraz więcej osób korzysta z kart płatniczych, które są fakultatywnym dodatkiem do każdego konta bankowego. Nie trzeba mieć takiej karty, ale klienci instytucji bankowych bardzo chętnie je zamawiają z uwagi na komfort ich użytkowania. Taką kartę można ubezpieczyć od nieautoryzowanych transakcji – jest to bardzo dobre rozwiązanie przy zagrożeniu ze strony szalejących kieszonkowców, którzy zbierają swoje żniwa zazwyczaj w środkach komunikacji miejskiej, a coraz częściej – w centrach handlowych. Ich mankamentem jest to, że nie czuje się wydawanego pieniądza. „Dotykówki” nie rozliczają transakcji w czasie rzeczywistym, zazwyczaj ściągają należność z konta w ciągu siedmiu dni od daty zakupu. Stwarza to swoisty bałagan na koncie i może generować minusowe salda. Poza tym podświadomość nie reaguje tak na plastikowe pieniądze jak na pieniądze drukowane. Przy drukowanych może zdecydowanie łatwiej pohamować się z ich wydawaniem.

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Każdy może założyć sobie rachunek bankowy o charakterze stricte oszczędnościowym. Oprocentowanie na takim rachunku jest minimalne, chociaż banki kuszą klientów na różne opcje. Zazwyczaj jest tak, że jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, a każda kolejna zjada wypracowane odsetki lub je nawet przekracza. Takie konto jest dobre dla osób, które nie są z natury rozrzutne i są w stanie powstrzymać się przed wydawaniem pieniędzy – osoby te nie chcą też blokować swoich zasobów finansowych w banku. Lokaty bankowe są dobre dla ludzi, którzy chcą oszczędzać pieniądze w spokojny i bezstresowy sposób, przy czym nie przeszkadza im swobody w dostępie do własnych zasobów finansowych. Lokaty mogą mieć charakter krótko lub długoterminowy – przyjmuje się, że najbardziej optymalne są lokaty bankowe zakładane na okres trzech miesięcy. W poszukiwaniu ofert nie ma co tracić czasu na osobiste składanie wizyt w bankach – pomocny jest w tym wirtualny ranking lokat – konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html.

Comments are closed.