Na co należy zwracać uwagę biorąc kredyt na działalność?

0

Kredyty dla firm stanowią ważny produkt, pomagający podmiotom gospodarczym w działalności. Ułatwiają też wystartowanie z pomysłem osobom, które dopiero chcą zacząć pracę na własny rachunek. Aby kredyt stał się pomocnym narzędziem, a nie źródłem kłopotów, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy.produkty dla firm

Na początku sprawdzamy wysokość oprocentowania

Oprocentowanie kredytu informuje, ile odsetek będziemy musieli spłacić, czyli bezpośrednio wpływa na wysokość rat. Banki wiedzą, że wielu klientów podejmuje decyzję o wyborze kredytu szukając najniższego oprocentowania. Dlatego starają się obniżyć wartość podaną w ofercie. Dlatego biorąc kredyt dla firm, należy sprawdzić, czy podane oprocentowanie obowiązuje podczas całego okresu umowy. Może dotyczyć tylko czasu trwania promocji, np. pierwszego roku czy dwóch, a później będzie większe. Trzeba też sprawdzić, czy w przyszłości oprocentowanie może wzrosnąć z powodu wewnętrznej decyzji zarządu banku. W umowie powinien znaleźć się zapis, że wysokość odsetek jest stała lub zależna wyłącznie od wahania stóp procentowych. Jeśli bank pozostawia sobie swobodę decyzji o wysokości odsetek, albo marży wchodzącej w skład oprocentowania, możemy spodziewać się niekorzystnych zmian.

Ukryte koszty dodatkowe, związane z kredytem

Finansowanie przedsiębiorstw niesie dla banku duże ryzyko, szczególnie podczas niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Za podjęcie tego ryzyka przez bank trzeba zapłacić. Jeśli instytucja finansowa nie zarabia na odsetkach, bo są niskie, może to zrównoważyć innymi opłatami, np. za udzielenie kredytu, za prowadzenie konta, na które przelewane są raty kredytu, albo za wykupienie dodatkowej usługi, najczęściej ubezpieczenia. Opłata za ubezpieczenie czy prowadzenie konta powiększa miesięczną ratę. Nie wszystkie koszty są ujęte w umowie, trzeba przeanalizować także tabelę opłat i prowizji danego banku.

Jeśli ktoś bierze kredyt dla nowych firm, powinien sprawdzić, jakie warunki stawia bank osobom ubiegającym się o takie środki. Ponieważ zabezpieczeniem nie może być powstająca firma, bank zapewne zażąda hipoteki lub poręczenia małżonka.

Nie sposób realizować finansowanie firm wyłącznie z własnego kapitału. Aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać, potrzebne są inwestycje, a czasem wspomaganie bieżącej działalności. Wysokość obciążeń, jakie firma poniesie na rzecz banku, w dużym stopniu zależy od wyboru oferty kredytu.

Comments are closed.